Home

On_Iki_Gezici_oyku-Gabriel_Garcia_Marquez

Gabriel García Márquez‘in “On İki Gezici Öykü”sünden biri olan Maria Dos Prazeres‘in kahramanı, rüyasında ölümü gören yetmişlerindeki bir “orospu”dur. Bu rüyaya soğukkanlılıkla ve anlamına sarsılmaz bir inançla yaklaşan Maria Dos Prazeres, yaklaşan ölümü için bir takım pratik hazırlıklar yapar. Mezar yerini seçer, gömülme şekliyle ilgili planlar ve anlaşmalar yapar. Pazar günleri mezarı başına gelip ağlaması için köpeğini eğitir.

Tıpkı, çevresini saran kaos ve çirkinliği dışarıda bırakan, incelikli antikalarla yarattığı evi gibi, mezarı da ölümle ilgili korkunç şeyleri dışarıda bıracak bir yer olacaktır – bir yuva. Hayat içinde başka bir hayat, ölüm içinde başka bir ölüm…

Rüya - Frida Kahlo

Rüya – Frida Kahlo

Marquez’in okuduğum pek çok öyküsünde olduğunda gibi, hayatın ölüm denen tuhaflığına kendine özgü bir yaklaşımla çözüm sunan bir kahramanı görüyorum bu öyküde. Ölümü aşırı derecede somutlaştırarak, ona bir tür yaşam veriyor sanki Maria. Artık onları hatırlamadan gelen yakınlarının ziyaret ettiği isimli mezar taşlarının yanında, isimleri yazılmasa da hatırlanan anarşist kahramanlar, ve sadece köpeğinin hatırlayıp koşullu bir refleksle geleceği, Maria’nın isimsiz mezarı… Gerçek ölüm, sıradan bir ölü olmak ve unutulmak mı? Yoksa bütün bunlar, ölüm denen sapkınlığın ve deli saçmasının ne olursa olsun başa çıkılması gereken ve hiç bir normal düşünce yoluyla başa çıkılamayacak olan zorlayıcılığına karşı ironik bir bakış, merhametli bir gülümseme mi?

Maria Dos Prazeres. İllustrasyoncu Carme Solé Vendrell'in öyküyle ilgili çizimi.

Maria Dos Prazeres. İllustrasyoncu Carme Solé Vendrell’in öyküyle ilgili çizimi.

Öykünün bir kapak çizimi. Maria Dos Prazers benim zihnimde bu resimdekinden çok daha şuh bir kadın.

Öykünün kapak çizimi. Maria Dos Prazeres benim zihnimde bu resimdekinden çok daha şuh bir kadın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s