Home

Frances Ha

Noah Baumbach’ın yönettiği Frances Ha bu yıl festivallerde, en son da Başka Sinema gösterimlerinde karşımıza çıktı ve çok sevilen bir film oldu.
Sevmemek mümkün mü?

Herkes olmuştur da bazıları bir türlü olamaz.
Birşeyleri hafızasında tutup da vitrinde sergilemek üzere bekletemez.
Örneğin Frances arkadaşından çok okur, ama arkadaşının aksine hiç de çok okuyan biri gibi gözükmez.
Normal insanların birbirlerini tanımak için gizli bir kod gibi biriktirip dışa vurduğu “algılıyorum” “biliyorum” kalıplarını, tepkileri Frances’da göremeyiz.
O kendi içinde, referansları kendine ait olan bir dünyadır.

Frances bunu ahlaki bir seçim olarak yaşadığı gibi, belki bu tercihin sonucu olarak zamanla, belki de organik bir tür sapmayla, bir tür eksiklik, tamir edilmesi zor bir bozukluk durumu da yaşar.

frances-ha-2

Herkes olmuştur da bazıları bir türlü olamaz. Frances işte bu yüzden kendine dünyayı dar etmeyenlerden. Belki de henüz kendinin farkına varmadığı için. Ayrıca her ne kadar feci hain bir “en yakın arkadaş”a sahip olsa da, çoğunlukla gerçek hayatta böyle bir karakterin karşılaşması muhtemel insanlardan çok daha iyi insanlara rastlıyor bence.

Dolayısıyla, olmamış hisseden herkese moral veriyor film. Bambaşka noktalardan olsa da bir bakıma benzer bir konuyu işleyen depresif (ve daha gerçekçi bir sona sahip) Young Adult‘ın aksine.

Frances-Ha-3 (1)

Filmin siyah beyaz görüntüleri, estetiği, bazen Woody Allen’ı andıran New York – sosyal beceriksiz karakter ikilisi de bana nostaljik bir keyif verdi.

Whit Stillman’ın Damsels in Distress‘inde ve Daryl Wein’in Lola Versus‘unda da benzer tonda karakterleri canlandıran Greta Gerwig’inse artık kendini oynadığına inanacağım. Bu rolle Altın Küre’ye aday olan oyuncunun Frances’a verdiği doğallık, duygusallık, sıcaklık ve donukluk o kadar gerçekçi ki.

Doğal cazibesiyle gönülleri fetheden bu küçük güzel filmi izlediğime memnunum.

FRANCES HA afis

Advertisements

One thought on “Frances Ha (2012)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s