Home


bunheads-dizi14

Bunheads üst düzey bale eğitimi almış bir Las Vegas show kızının, kariyer hayallerinin bittiği ve hayatının dibe vurduğu bir anda aldığı evlilik teklifiyle Paradise (Cennet) kasabasına gelmesiyle başlıyor.

bunheads-dizi4

Esas kız Michelle Sims muhteşem bir karakter. Kocası Hubbel’ın da söylediği gibi hızlı, zeki, eğlenceli ve iyi kalpli… Bir yandan da duygusal yaralar taşıyan, eksik ve kusurlu bir kadın. Doğal, aşırı geveze, sempatik, sakar, hem çocuksu hem de görmüş geçirmiş olan bu sıradışı hazırcevap karakteri oynayan Sutton Foster‘ın, vücut dili, mimikleri ve ses tonu ise bende bağımlılık yaptı. Foster’ı ilk kez görüyorum, çok sağlam bir komedi oyuncusu. Üstelik kendisi Tony ödüllü ünlü bir Broadway oyuncusuymuş – dolayısıyla şarkıları ve danslarıyla da diziye çok şey katıyor.

bunheads-dizi11

Bunheads‘den sonra Sutton Foster’ı sinemada daha sık görmeye başlarız herhalde – umarım (ayrıca yüzünü çok sevdiğim Mark Walhberg’i andırıyor yüzü). Fanny rolündeki Kelly Bishop da dizinin çitasını yükseltiyor.

bunheads-dizi1

Hafif, kafa boşaltmak istendiğinde pekala keyif verici, pozitif bir dizi Bunheads. Ama sadece bir sezonda kaldı, yani pek başarılı olamadı. Bazen izleyiciyi fazla hafife alıyor ve absürdizmin dozunda denge tutturamayabiliyor, konu sürekliliklerinde ciddi sorun yaşıyor. Diyaloglardaki aşırı kalabalık ise bazen saçmalığa varıyor. Ama bu diziye asıl kan kaybettiren şey, bale okulundaki dört esas kızı tanıştırmadaki beceriksizlik diye düşünüyorum. Michelle’in macerasıyla ve yetişkin bir temayla başlayan dizi, Michelle’in kasabaya gelip kızlarla tanışmasının ardından birdenbire kızları da okullarında izlemeye başlıyor – araya yanlışlıkla bir gençlik dizisi karışmış gibi! İlk iki bölümü atlattıktan sonra kızlar ve Michelle dengesi daha iyi kuruluyor ve gençlik dizisi kısmı çoğunlukla daha iyi sindiriliyor, hatta ilgi uyandırıyor. Dizideki tüm karakterler iyi yaratılmış, canlı ve bağ kurulabilen karakterler.

SUTTON FOSTER, JULIA GOLDANI TELLES, BAILEY BUNTAIN, EMMA DUMONT

Fame‘den beri dans içeren dizileri seviyorum. Bir TV dizisinde hem komedi hem de üst düzey dans ve müziği bir arada bulmak kolay değil. Bunheads bu yönüyle çok farklı bir yere sahip. Dizideki dans sahneleri gerçekten iyiydi ama özellikle zaman geçtikçe daha yaratıcı olması gerekirdi. İzleyici olarak böyle performanslar, They Might Be Giants, Tom Waits, Björk ve dans içeren bir dizi bulmanın şımarıklığındayım ama sanatsal tatmin dozu daha da arttırılabilirdi – özellikle elde Foster gibi bir oyuncu da varken. Örneğin gerçek Foster (Sims) kardeşlerin depresif bir gecede yaptıkları ukulele düeti şahaneydi ve böyle anları daha çok kullanmasını isterdim dizinin. Ama bu kadarı bile fazla iyi gelmiş ki dizi yayından kaldırıldı.

Bunheads genel olarak ham bir yanı olan, ama senaryodan yansıyan zeka pırıltıları, su baskını gibi akan keyifli diyaloglar ve Michelle karakterinden yansıyan pozitif enerjiyle light biçimde seyredilebilen hoş bir dizi. Bir sezonda bitirilmesine gerçekten üzüldüm. Karakterler bende merak yaratmayı başarmıştı, ki bu dizilerde pek kolay yaşadığım bir şey değil. Michelle’i ise özleyeceğim.

bunheads-dizi12

Dizinin ardında Gilmore Girls‘ün yaratıcısı Amy Sherman-Paladino var. Konuşmalar süper hızlı – takip etmekte zorlanıyorsanız kendinizi benim yaptığım gibi suçlamayın.

bunheads-dizi13

Bunheads - Yabancı Dizi

Bunheads - Yabancı Dizi

bunheads-dizi10

bunheads-dizi3

Istanbul, not Constantinople ve modern bale:

Sutton Foster neden bağımlılık yapıyor:

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s