Home

ucma-sanati-versus

Uçma Sanatı (El arte de volar), İspanya iç savaşını bir kişinin hayatı üzerinden anlatan, hayli yoğun içerikli bir çizgiroman. Fransız Edebiyatı profesörü ve yazar Antonio Altarriba tarafından yazılmış, ünlü İspanyol çizer Kim (Joaquim Aubert Puigarnau) tarafından çizilmiş, Altarriba kendi hikayesini anlatıyor burada. 90 yaşında intihar eden babasının koskoca ömrü üzerinden silindir gibi geçen savaş yıllarını ve politik çalkantıları, onun gözünden kişisel bir anlatımla ele almış. Kitabı bitirdiğimde dev bir Hollywood yapımını izlemişim gibi hissettim. Çok fazla olay ve çok fazla kişi içeriyor kitap. Hüzünlü, acı, mutlu ve trajik anları içeren sayfalar, İspanya tarihine ışık tutuyor. Bir yandan da köyde doğmuş bir adamın ilk çocukluk günlerinden başlayarak son derece subjektif bir bakış açısıyla, onun gözünden izlettiriyor her şeyi. Böylece de çok fazla şey içermesine rağmen zorlayıcı bir tarih dersi havasına girmiyor kitap. Çocukluğundan gençliğine ve yaşlılığına, politikanın bireyin hayatını şekillenmesini çok iyi vermiş Uçma Sanatı.

ucma-sanati

Antonio Altarriba’nın babası Antonio hayat boyu rahat görmemiş bir insan. Çocukluğunda babası tarafından tarlada bir köle olarak çalışırken canlı bir hayal dünyasına kaçıp saklanabiliyor. Faşist İspanya’da ise belki de doğal, “saf bir anarşist” olarak, politize bir kimliği olmaksızın anarşist cepheye sığınıyor. Ama politikanın insan doğasının kirliliğinde özgürlük hayali de tıpkı uçma hayali gibi kaybolup gittiğinde ve iç savaşın kaybeden tarafında olduğu ortaya çıktığında geriye artık sığınacak çok az şey kalıyor. Franko faşizminin o herşeyi yutan atmosferinde nefes alabilmek içinse “ideolojik intihar” gerekiyor. “Yaşamaya devam etmek için ölmek.” Bu durumda günü geldiğinde, Antonio için ölüm, bu kafesten “uçmak”tan ve ilk hayaline dönmekten başka bir şey değil.

ucma-sanati-art-of-flying

Kim’in çizimleri ise geniş perpektifli, kalabalık ve detaylı. Kalabalık karelerde bir kez bile görünen onlarca yüze farklı karakterler verilebiliyor. Çok iyi bir görsellik var. Ama çizimler çoğu yerde sanatsal estetikten çok, sahneyi, yaşananları çok iyi verecek şekilde kurgulanmış. Hiçbir şey atlanmamış. Devletin kartalına gözlerini kaybetmek, uçan dikiş makinası ve mutluluk balonu gibi akılda kalıcı hayal sekansları da var.

ucma-sanati2

Uçma Sanatı, 2009 İspanya En İyi Çizgi Roman Ödülü, 2009 Katalonya En İyi Çizgi Roman Ödülü, 2010 Barcelona En İyi Çizgi Roman Ödülü’nü almış.

Versus’tan çıkan kitapta, çevirmen Murat Tanakol’un çevirisi de epey başarılı görünüyor.

arte de volar
ucma-sanati-karakterler

artedevolar

Not: Kapak kitabın Türkçe basımından, iç görseller İspanyolca ve İngilizce basımlardan alınmıştır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s