Home

daytripper-vertigoBrezilyalı ikizler Fabio Moon ve Gabriel Ba‘nın kaleminden çıkma çizgiroman Daytripper, Güney Amerikalı yönetmen Inárritu gibi farklı hikayelerle büyük bir konu işliyor: ölüm.

daytripper-cizgiroman

Çizgiromanın özellikle ölümle ilgili ulaştığı çözüm çok doğru ve tam da ihtiyacım olan bir mesajdı aslında. Tabii bu kadar büyük konuların melodrama kaçma ve yapaylaşma riski var. Daytripper’da da bunu yaşadım. Ama yine de, büyük mevzuların ele alınmaya çalışılmasını takdir etmem gerekir diye düşünüyorum. Mallick’in Tree of Life’ı gibi…

daytripper-moon-ba

Fabio Moon ve Gabriel Ba Daytripper‘da son derece sıcak ve samimi bir dil kullanmış. Bu samimiyet de duygu dozlarındaki abartıyı ve konuyla ilgili vasatlıkları affettirebilir. Karakter yaratmada ise Moon Ba ikilisi müthiş. Karakterler çok iyi geliştirilmiş. Her bir karakterin hayat içindeki gelişimi, hem çizimler hem de konuda verilişleriyle mükemmel.

daytripper

Moon ve Ba bunun anlarla ilgili bir kitap olmasını istediklerini yazmışlar çizgiromanın sonunda. Bunu başarmışlar bence. Daytripper‘da anları ve duyguları çok iyi aktaran kareler söz konusu ve sizde hedefledikleri duyguyu yaratmak için bütün yeteneklerini konuşturmuşlar (Bana melodramatik gelen de bu aslında, benden bu kadar açık şekilde duygu koparılmaya çalışılmasını pek sevmiyorum. Bunu biraz farkettirmeden, hırsız gibi yapmalı bir eser bence). Karakterlerin mimikleri, vücut dilleri, yaratılan ortamlar ve detaylar son derece yoğun bir şekilde sizi içine çekiyor. Çizimlerdeki hareket ve devinim etkileyici. Sonuç olarak Vertigo’dan çıkan Daytripper, gerçekten çok başarılı ve her yerinden emek ve yaratıcılık akan bir çizgiroman.

daytripper2daytripper-sayfaEkliyorum: Daytripper, an itibariyle Güngezgini adıyla Türkçe olarak basıldı..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s