Home
Hobbit Beklenmedik Yolculuk

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk

Hobbit: Beklenmedik YolculukThe Hobbit: An Unexpected Journey, bu ismi yazmak bile insana heyecan veriyor. Az önce sinemadan  güzel bir film seyretmiş, ama bir Tolkien okuyucusu olarak hayal kırıklığına uğramış olarak çıktım. Tamam, film uyarlamalarının kaderi bu, ama Jackson çıtaları yükseltti bir kere.

Peter Jackson‘ın filmi, bana başarılı LOTR – Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk bölümünün yaşattığı hayal kırıklığını yaşattı. Aynı sorunlardan, ve çok daha fazlasından muzdarip. Doğa içinde yolculuk ruhunu ve yeni bir dünyaya bakan gözlerin hayretini ve naifliğini yaşatmıyor. Yani küçük dünyasından ilk kez çıkan hobbit(ler)in gözünden bakmıyor filmler. Oysa bu yön, bu tezatın vurgulanışı, Hobbit’in ve Yüzük Kardeşliği’nin en hoşuma giden yanlarıydı.

Bilbo'nun evindeki bu sofra her zaman iştahımı kabartmıştır

Bilbo’nun evindeki bu sofra her zaman iştahımı kabartmıştır

Hobbit’e özgü dev hayalkırıklığım ise, son derece keyifli bir mizah içeren, İngiliz diline ve edebiyatına hayran olmamı sağlayan bu kitaptan, bu kadar ciddi bir film çıkartılabilmiş olmasıydı. Filme geçen komik diyaloglar bile mizah unsurundan tamamen arındırılarak

geçmiş. Kitabın en başındaki durum komedisi, tamamen yok edilmiş ki, Hobbit’le ilk görüşte aşk yaşatan bu müthiş bölüm filmi ne kadar yukarı çıkarırdı kimbilir. Film zanaatına özgü bilmediğim bazı gereklilikler olabilir tabii, ama yine de ben bunun sadece iyi bir kitap değil, iyi bir de senaryo olduğunu düşünüyorum.

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk - Beklenmedik bir davet...

Hobbit: Beklenmedik Yolculuk – Hiç beklenmedik bir davet…

Bilbo Baggins’in kibarlığının, kurnaz Gandalf tarafından nasıl ustalıkla kullanılarak, zavallı Bilbo’nun istemediği durumlara (evinde davet vermek, ölümcül bir yolculuğa atılmayı kabul etmek) sürüklenmesi ve zamanla bu durumun aslında istediği şey olduğunu anlaması kitabın belkemiğini oluştururken, filmde Bilbo vasat bir komedi filmine özgü ağız kalabalıklığıyla ziyaretçilerini azarlıyor ve yine klişe bir film kahramanı gibi son derece büyük bir eminlikle yola çıkıyor. Bana kalırsa bu filmi kökünden baltalıyor.

Hobit Beklenmedik Yolculuk - Troller

Hobit Beklenmedik Yolculuk – Troller

Troller bölümü mesela. Kitapta, Bilbo’nun naifliğini, cücelerin acemiliğini ve Gandalf’ın büyüden çok kandırmacalarla işlerini gördüğünü gösterişiyle kitabın yine mizah dolu anlarına sahip olan bölümünün film versiyonunda cüceler kahramanlar gibi savaşıyorlar. Aslında “taşkafa” olan troller ise filmde gayet zekice bir şantajla yenebiliyor onları. Bu Hobbit’ten çok Rambo’ya yakışan bir sahne. Tamam, kitabın bu bölümü oldukça çocuksu, ama çocuksu olmamak, ciddi ve sıkıcı olmak demek değildir.

Hobbit

Hobbit – J.R.R. Tolkien’in çizdiği kapak resmiyle

Hobbit’te doğa koşullarının yarattığı sıkıntıların yerine, artık her filmde görmekten gına gelen klasik bir takıntılı kötü (Azog) ve klasik bir kovalamaca gerilimi konmuş. Bu kadar heyecan olmalı mıydı? Zaten sinemada heyecana, aksiyona doymadık mı?

Hobbit kendini hafife alan macera hikayesiyle tam da ihtiyacımız olan şeydi. Ama artık sinemadan soğutur hale gelen gereksiz kavga dövüşlere, şiddete, hiperaktifliğe, kovalamacalara feda edildi.

Rivendell

Ajan Smith’in ülkesi Rivendell

Ama herşeye rağmen Hobbit’in dünyasına bu kadar özenli bir görsel yorumla film her daim iştah açıcı. Filmle ilgili güzel olan da o kadar çok detay var ki: cücelerin Bilbo’yu kızdırma şarkısı, Bag End, Rivendell’de ay sahnesi, yıkık kule, fırtına devleri, sayısız mekan ve kostümlerdeki müthiş başarı, cücelerin kişiliklerini ayrı ayrı oturtabilme başarısı, balkabağı düşkünü  hobbit köylüsü gibi komik LOTR göndermeleri… Detaylar için tekrar seyretmeden edemeyeceğim.

Tolkien'den mesaj: cüceler kilerinizi talan edebilir ama bulaşıklarını da yıkarlar - en azından bir kısmını. Balin, Kili, Bifur, burada çok sevimli çıkan Ian McKellen yani Gandalf, Dwalin, Dori ve Bilbo Baggins.

Tolkien’den mesaj: cüceler kilerinizi talan edebilir ama bulaşıklarını da yıkarlar – en azından bir kısmını. Bu çok neşeli karede soldan sağa: Balin, Kili, Bifur, Gandalf, Dwalin, Dori ve Bilbo Baggins.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s